Apliejau kompiuterį – ką daryti?

Kai nešiojamasis kompiuteris patenka į kontaktą su skysčiu, tai gali sukelti rimtus gedimus. Skystis patekęs ant kompiuterio pagrindinės plokštės inicijuoja elektrolizės procesus. Elektrolizė yra metodas, naudojamas cheminėje ir pramoninėje gamyboje, skirtas cheminių elementų ir junginių skaidymui elektros srovės pagalba. Šis procesas kompiuterio pagrindinėje plokštėje sukelia koroziją, keičiant komponentų savybes. Pavyzdžiui, jei komponentas turėtų praleisti 3 voltus, dėl korozijos jis gali praleisti 19 voltų, o tai sukelia komponentų degimą ir kompiuterio neveikimą. Kuo greičiau bus išvalytas užpyltas kompiuteris, tuo mažesnė tikimybė, kad atsiras rimti gedimai, o tai reiškia ir mažesnes remonto išlaidas.

Klaviatūra yra vienas iš dažniausiai nukenčiančių komponentų skysčio patekimo atveju. Dažnai būna, kad reikia ją pakeisti nauja. Jei klaviatūros mygtukai limpa, galima ją išplauti ultragarso vonelėje, o ši procedūra kainuoja nuo 15 eurų. Be klaviatūros, skysčiai gali pažeisti ir kitus komponentus, pavyzdžiui, vaizdo plokštę, operatyvinę atmintį (RAM) ar kietąjį diską (HDD). Korozijos greitis taip pat priklauso nuo skysčio tipo, pavyzdžiui, Coca-Cola ar saldi arbata sukelia didesnę žalą.

Kondensatas taip pat gali pakenkti kompiuteriui. Žiemos metu, atnešus kompiuterį iš šalto į šiltą aplinką, ant jo pagrindinės plokštės gali susidaryti kondensatas, kuris veikia panašiai kaip užpylimas. Kad išvengtumėte kondensato susidarymo, rekomenduojama palikti kompiuterį neįjungtą kambario temperatūroje maždaug 30-40 minučių.

Jei kompiuteris buvo užpiltas, svarbu nedelsiant imtis veiksmų:

  1. Nedelsiant atjunkite kompiuterį nuo elektros tinklo.
  2. Išimkite bateriją.
  3. Apverskite kompiuterį arba pastatykite jį „nameliu” ir nušluostykite matomą skysčio perteklių.

Užpiltas kompiuteris turi būti išmontuotas, išdžiovintas ir tinkamai išvalytas. Net jei po užpylimo kompiuteris veikia, svarbu jį patikrinti, nes viduje gali būti likę skysčio, kuris sukelia koroziją. Komponentai, tokie kaip mikroschemos, absorbuoja drėgmę, todėl svarbu nedelsti su valymo procedūromis. Jei kompiuterio negalima išvalyti laiku, tai gali būti, kad jis nebebus tinkamas naudojimui.