Įsivaizduokite! Huawei jungiasi su Qualcomm – tai, kas nutiks toliau, jus pribloškš!

Keisčiausias technologijų pasaulio romanas: Huawei ir Qualcomm

Aš niekada nemaniau, kad rašysiu apie technologijų įmonių santykius kaip apie kokią telenovelę, bet štai mes čia. Huawei ir Qualcomm – du milžinai, kurie dar neseniai buvo skirtingose barikadų pusėse, dabar, atrodo, ruošiasi kažkam, kas primena verslo pasaulio „happily ever after”. Ir tikėkit manim, šitas siužeto posūkis vertas dėmesio.

Jei praleidote pastaruosius kelerius metus gyvendami po akmeniu (jokio teismo čia – kartais tai skamba kaip visai neblogas pasirinkimas), Huawei buvo atsidūręs JAV juodajame sąraše, praktiškai atkirstas nuo Amerikos technologijų. Tuo tarpu Qualcomm, amerikiečių lustų gamintojas, galėjo tik iš tolo pamojuoti savo buvusiam stambiam klientui. Bet dabar? Ledai, regis, pradeda tirpti, ir tai, kas vyksta už uždarų durų, gali pakeisti visą mobiliųjų technologijų žemėlapį.

Kaip mes čia atsidūrėme? Trumpa ir chaotiška istorija

2019-ieji. Donaldas Trumpas pasirašo vykdomąjį įsakymą, kuris faktiškai uždraudžia JAV įmonėms bendradarbiauti su Huawei. Priežastis? „Nacionalinio saugumo grėsmė”. Huawei staiga netenka prieigos prie Google paslaugų, Qualcomm lustų ir daugybės kitų amerikietiškų technologijų. Įsivaizduokit situaciją – lyg būtų atėmę pusę tavo virtuvės įrankių ir pasakę: „Na, dabar gamink šventinę vakarienę!”

Huawei, būdama Huawei, nenuleido rankų. Jie pradėjo kurti savo operacinę sistemą HarmonyOS, investavo milijardus į lustų gamybos pajėgumų didinimą, ir netgi sugebėjo išleisti 5G telefoną be JAV technologijų. Tai buvo tarsi technologinis „Aš tau parodysiu!” momentas.

Tuo tarpu Qualcomm, netekęs vieno didžiausių klientų, taip pat nejautė didelio džiaugsmo. Verslas yra verslas, ir pinigai yra pinigai, nesvarbu kokia vėliava plevėsuoja virš jūsų būstinės.

Kodėl šis netikėtas „susitaikymas” yra didesnis nei atrodo

Dabar, kai pasirodė žinios apie galimą Huawei ir Qualcomm bendradarbiavimą, daugelis klausia – ką tai reiškia? Atsakymas: daug daugiau nei tiesiog dar vieną verslo sandorį.

Pirma, tai signalas, kad JAV ir Kinijos technologijų šaltasis karas galbūt įžengia į naują, šiek tiek šiltesnę fazę. Nesakau, kad rytoj visi susikibę rankomis dainuos „Kumbaya”, bet bent jau durys praviros pokalbiui.

Antra, tai gali reikšti naują erą Huawei telefonams. Įsivaizduokite Huawei aparatus su Qualcomm Snapdragon procesoriais, bet vis dar su HarmonyOS. Tai būtų kaip geriausias iš abiejų pasaulių – Vakarų techninis potencialas sujungtas su Kinijos programinės įrangos ekosistema.

Trečia, ir galbūt įdomiausia – tai gali iš esmės pakeisti jėgų balansą 5G lenktynėse. Huawei jau dabar yra vienas didžiausių 5G infrastruktūros tiekėjų pasaulyje, o Qualcomm – vienas pažangiausių 5G modemų kūrėjų. Įsivaizduokite, ką jie galėtų padaryti kartu!

Ką tai reiškia mums, paprastiems mirtingiesiems su telefonais kišenėse?

Gerai, bet kaip visa tai paveiks mane, sėdintį čia su savo jau pasenusiu telefonu ir svarstantį, ar verta laukti naujo modelio?

Jei šis bendradarbiavimas iš tiesų įvyks, galime tikėtis kelių dalykų:

1. Huawei telefonai vėl taps konkurencingi Vakarų rinkose. Taip, jie vis dar neturės Google paslaugų, bet su Qualcomm lustais jie galėtų pasiūlyti tokią aparatinę galią, kad kai kurie vartotojai būtų pasirengę susitaikyti su alternatyviomis programomis.

2. Konkurencija visada naudinga vartotojams. Daugiau žaidėjų rinkoje reiškia daugiau inovacijų ir geresnes kainas. Įsivaizduokite Samsung ir Apple, staiga susidūrusius su atgimusiu Huawei – tai privers visus pasitempti.

3. 5G plėtra gali paspartėti. Huawei ir Qualcomm bendradarbiavimas galėtų atnešti naujų sprendimų, kurie padarytų 5G prieinamesnį ir efektyvesnį.

Kodėl kai kurie žmonės dėl to nerimsta

Ne visi šoka iš džiaugsmo dėl šios potencialios partnerystės. Yra rimtų priežasčių, kodėl kai kurie politikai ir saugumo ekspertai kasosi pakaušius.

Huawei vis dar laikoma saugumo rizika kai kuriose šalyse. Bendradarbiavimas su Qualcomm neišspręs pagrindinių problemų, susijusių su duomenų privatumu ir galimu Kinijos vyriausybės kišimusi.

Be to, technologijų nacionalizavimas tapo karšta tema. Idėja, kad strategiškai svarbios technologijos turėtų būti kuriamos ir kontroliuojamos šalies viduje, įgauna pagreitį tiek JAV, tiek Kinijoje. Šis sandoris gali atrodyti kaip žingsnis priešinga kryptimi.

Ir tada yra geopolitinis aspektas. Technologijos tapo naujuoju mūšio lauku tarp didžiųjų galių. Bet koks žingsnis šioje šachmatų lentoje turi platesnių implikacijų.

Ar verta jau dabar taupyti pinigus naujam Huawei?

Prieš pradedant krauti savo santaupas į „Būsimo Huawei su Snapdragon” fondą, verta prisiminti keletą dalykų:

1. Kol kas tai tik gandai ir spekuliacijos. Technologijų pasaulyje dažnai girdime apie „revoliucinius” sandorius, kurie taip niekada ir neįvyksta.

2. Net jei bendradarbiavimas įvyks, praeis nemažai laiko, kol pamatysime jo vaisius parduotuvių lentynose. Produktų kūrimo ciklai trunka mėnesius, jei ne metus.

3. Google paslaugų nebuvimas vis dar bus didelis minusas daugeliui Vakarų vartotojų. Taip, yra alternatyvos, bet ranka ant širdies – ar tikrai norite gyventi be YouTube programėlės?

Mano patarimas? Stebėkite situaciją, bet nepulkite daryti sprendimų remdamiesi vien antraštėmis. Technologijų pasaulis keičiasi žaibišku greičiu, ir tai, kas šiandien atrodo kaip didžiulis proveržis, rytoj gali būti tik dar viena pamirštama naujiena.

Kai technologijos ir politika susipina į keistą šokį

Visoje šioje istorijoje mane labiausiai žavi tai, kaip neatskiriamai susipynusios tapo technologijos ir geopolitika. Prieš dešimtmetį galėjome kalbėti apie naują telefoną vien tik technologijų kontekste. Dabar kiekvienas lustas, kiekvienas modemas, kiekviena operacinė sistema turi politinį atspalvį.

Huawei ir Qualcomm bendradarbiavimas, jei jis iš tiesų taps realybe, bus ne tik technologinis, bet ir politinis įvykis. Tai bus signalas apie besikeičiančius santykius tarp didžiųjų galių, apie tai, kaip verslo interesai kartais gali nustelbti geopolitinius.

O mums, technologijų entuziastams ir eiliniams vartotojams, tai primena, kad mūsų pasirinkimai – kokį telefoną pirkti, kokią programėlę naudoti – dabar turi platesnį kontekstą. Mes nesame tik vartotojai; mes esame dalyviai sudėtingame technologijų, verslo ir politikos šokyje.

Ir jei manęs paklaustumėte, ar verta sekti šią istoriją – mano atsakymas būtų vienareikšmiškas taip. Ne todėl, kad rytoj reikės bėgti pirkti naują telefoną, bet todėl, kad tai, kas vyksta tarp Huawei ir Qualcomm, yra mikrokosmosas to, kas vyksta platesniame pasaulyje. Ir tai, mano draugai, yra tikrai įdomiau nei bet kuri Netflixo drama.